Да готвим вкусно по френски

Какво научихме...

Какви професионални умения  придобихте по време на триседмичния стаж във френските ресторанти?

Ивелина 10б По време на стажа ми във френски ресторант научих как да се справям бързо с поставените ми задачи, различни техники за нарязване на месо, плодове и зеленчуци.

Стивън 11а Технология на приготвяне на традиционни френски ястия, нови начини за порциониране, съхранение на кулинарни продукти.

Стефан 11а Научих основите на сервирането – предварително зареждане на маса; отсервиране на маса (в резултат от стажа бях способен да отсервирам до четири маси на веднъж); сервиране на предястия, основни ястия и десерти от ръка; наливане на вино и вода от бутилка; приготвяне, зареждане и отсервиране на блок маса; научих важни тактики при работа с клиенти, като изпозлване на постоянна „служебна“ усмивка и различни начини на поведение при различни ситуации (например вежливо споменаване на закъснели за закуска клиенти, че закуската е приключила). Научих се да работя в екип с още един човек и как да разпределям работата си с него. Научих различни начини за полиране на прибори, чаши и чинии. Подобрих уменията си с почистващи уреди и препарати.

Елица 11а Научих как французите правят различни видове сандвичи.

Какво ново научихте за работота в кухнята?

Ивелина 10б Научих, че каквото и да прави готвачът, трябва да го прави с удоволствие, за да може нещата, които прави, да се получават добре.

Стивън 11а Работата в кухня е много по-лесна, ако има съставен план какви са задачите на всеки работник.

Гери 10б Повечето неща които правихме в кухня бях научила в училище но там се научих как да приготвям сосове като например :сос Винегред както и уникална марина за пилешко месо и традиционна френска майонеза.

Стефан 11а В модерната кухня готвачът може да се окаже излишна единица при по-малките заведения, тъй като за обядите, които обслужвахме, използвахме полуфабрикати, които изискваха само да бъдат затоплени и порционирани.

Елица 11а Има строги правила за работата в кухня и всеки ги спазва. Всеки знае какви са задълженията му и ги върши. Едно от нещата беше, че колкото по-бързо си свършат работата, толкова по-бързо се прибират вкъщи.

Какво Ви впечатли във френската кухня?

Ивелина 10б Във френската кухня всяко ястие се поднася с подходящия вид вино. Използват за всяко ястие различен вид подправки. Впечатли  ме, че имат много сирена и са основни продукти в  ястията.

Стивън 11а Французите наистина се наслаждават на храната – както на приготвянето, така и на консумирането.

Гери 10б Впечатли ме това ,че повечето хора когато си поръчваха даден вид месо го ядяха полусурово или т.н. алангле.

Стефан 11а Впечатли ме фактът, че от четири основни вида ястия може да се получат десетки уникални разновидности, всички с различен вкус и вид.

Елица Почти навсякъде се предлагат идентични ястия, като избора е ограничен. За разлика от десертите, предлагащи се в пекарните, които са разнообразни.

Каква е атмосферата на работното място?

Ивелина 10б Всеки върши само и единствено своята работа и не се интересува от това какво прави другият.

Стивън 11а Спокойствието, с което се работи дори и в най-натоварените и напрегнати моменти.

Гери 10б Първоначалните ми впечатления бяха,че след като сме стажанти ще имаме доста задължения ,които да изпълняваме но се оказа точно обратното,задълженията ги имаше но бяха сравнително малко.

Стефан 11а Всички бяха много любезни и търпеливи. Не гледаха на мен като на безплатен общ работник, ами направиха всичко възможно да науча колкото се може повече. Доста често, след отсервирането на много маси и съответно натрупването на съдове и прибори, се налагаше да дежуря на миялната. Ако това се случеше, колежката, с която работех, ми казваше да се сменим и да отида в търговската зала, за да си разпределим работата. Не го правеше, за да си намали работата, а за да се докосна до повече различни неща и да натрупам повече опит. В резултат на това, в края на кратката триседмична практика, бях способен да обслужа закуската напълно сам.

Елица Всеки си върши задълженията, без да се оплаква или недоволства. Атмосферата е приятелска, има шеги и закачки между работниците.

Две разлики, които открихте, от работата в кухните в България и Франция

Ивелина 10б Първата разлика е в представата за чистота и изискванията за хигиена. Французите не държат на абсолютната чистота в кухнята, не робуват на парцала, за тях най-важно е ятието да изглежда добре и да е вкусно. Втората разлика е в това, че във френската кухня се държи на охладеното месо, а не както в България на замразеното.

Стивън 11а Една от най-съществените разлики е именно по-спокойната атмосфера във френската кухня. Друга разлика е, че във френските ресторанти има точно определено време, в което се посрещат клиентите. (Ресторантът, в който работех аз, приемаше клиенти от 12:00 до 14:30 за обяд).

Гери 10б Едната разлика която ми направи впечатление беше,че повечето ресторанти правят ястията си като използват зехтин а не олио както в България.Втората разлика,която ме впечатли ужасно много беше,че в кухните на повечето ресторанти се прави сурова кайма ,която е подправена с подправки.

Стефан 11а Основната разлика посочих по-горе – във Франция наистина искат да научиш нещо, докато в България по-скоро те използват като безплатна работна ръка (когато става дума за стаж). Освен това французите са много отдадени на работата си и не вършат нередни неща. Нещо повече – ако видят нередност правят забележка. А забележките са им по-скоро вежливи, с цел самият ти да се развиеш и в същото време да сподпомогнеш правилното изпълнение на дейнсотта. В България доста често е противоположното.

Какво Ви впечатли по време на престоя ви във Франция?

  • Ивелина 10б Впечатли ме единността на французите, това, че са много задружни.
  • Стивън 11а Уважението на французите към всичко френско – език, култура, история.
  • Гери 10б Мен лично ме впечатли това ,че самият град Амиен се оказа доста спокоен и тих град,също така ме впечатлиха и хората,които бяха много дрожелюбни
  • Стефан 11а Начинът, по който отпразнуваха футболните си победи, беше доста впечатляващ. Също забелязах, че те бяха много толеранти към противниковия отбор. Влаковете и автобусите са много точни и ако закъснеят дори с минута се счита за нередност. Намерят ли проблем го решават веднага – точен пример е канализацията. На места се усещаше неприятен мириз от нея, но се виждаше, че има доста разкопани улици с цел подмяна на тръбите, което означава, че се опитват да решат проблема.
  • Елица Хората обикновено се хранят в определени часове на деня и на този принцип работят някои от ресторантите. За разлика от пекарните, в които клиенти има почти постоянно и започват да пристигат в момента на отварянето на пекарната. А е имало и случаи, в които чакат да отвори.

До какво от френската култура и история се докоснахте?

  • Ивелина 10б Научих, че катедралата в Амиен е най-голямата готическа катедрала в цяла Европа и като цяло най-големият готически храм, построен през 1152 година и макар че през 1218 е горяла, днес се извисява величествено над цяла Франция.
  • Стивън 11а Посетихме доста от забележителности както в Амиен, така и в другите градове, които имахме възможност да посетим – Париж, Лил, Льо Трепо, Лаон.
  • Гери 10б Френската култура и история са доста интересни,най-много се доближихме до архитектурата на по-известните сгради,както и до френската кухня,която имахме честа да опитаме.
  • Стефан 11а Опитах почти всичко, от което имах възможност. Видях архитектурата им, начинът, по който изглеждат къщите им отвътре. Научих неща за битките, които са се водили с участието на града. Опитах храната, напитките им. Играх баскетбол с французи, като по този начин се докоснах и до спорта им. Вкусих от нощния им живот.
  • Елица Видяхме паметници на културата, които са запазени в много добро състояние. В старинната част на града има множество канали, поради което града е наричан 'Френската Венеция'.

Кои Ваши нагласи бяха променени?

  • Стивън 11а Не мисля, че промених някои нагласи по време на престоя ми във Франция
  • Гери Една от най-големите нагласа, която се промени в мен беше нагласата към хората, мислех,че хората в Франция са доста особенни но се оказа съвсем не така
  • Стефан 11а Не смятам, че промених нагласите си. По-скоро престоят ми там ми помогна да завърша промяната на дадени нагласи, която бях започнал. Например от доста време се опитвах да съм толерантен към всички. Смятам, че след опита там съм по-способен да осъществя тази моя цел. Заедно с нагласите достигнах и до някои философски заключения.
  • Елица Да бъдеш готвач/ пекар означава да бъдеш креативен. Например украсата на ястията или десертите.

Търсене